Doğuştan engelli Atar, 4 yıl önce Ünye ilçesindeki Fehmi Cerrahoğlu Özel Eğitim Uygulama Okuluna başladı.

Okulun ilk yılında resme ilgisi fark edilen 17 yaşındaki Atar, öğretmenlerinin de desteğiyle çok sayıda eser tamamladı.

Öğretmenlerinin seçtiği ünlü ressamlara ait tabloları kendi yorumuyla resmeden Atar, üç kişisel sergi açtı.

Liseler arası yarışmalarda geçen yıl birincilik, bu sene de ikincilik elde eden Atar, dördüncü sergisini açmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

12. sınıf öğrencisi Zehra Atar, AA muhabirine, resim yapmayı çok sevdiğini belirterek, "Kendimi iyi hissediyorum. Resim yapmaya devam etmek istiyorum." dedi.

zehra atar

Özel eğitim öğretmeni Semra Gülay, Zehra'nın içine dönük ve az konuşan bir öğrenci olduğunu, 9'uncu sınıfta serbest resim yaparken insan ve manzarayı çok güzel çizdiğini gördüklerini söyledi.

Gülay, öğrencinin resim yaparak kendisini ifade etmeyi öğrendiğini, öz güveninin geliştiğini dile getirerek, "Sergiler açtıkça da toplumda var olduğunu ve değerli olduğunu hissetti. Zehra 27 resim yaptı, 5'i satıldı ve resimleri sergiye gelenler tarafından beğenildi." diye konuştu.

"Birçok özel gereksinimi olan öğrenci özel yeteneklere sahip"

Dördüncü sergiyi mayıs ayında Engelliler Haftası'nda açmayı planladıklarını aktaran Gülay, "Zehra aslında özel gereksinimi olan öğrenciler için bir kardelen, bir öncü olacak. Çünkü birçok özel gereksinimi olan öğrenci özel yeteneklere sahip. Ama Zehra gibi fark edilen de oluyor. Bazen fark edilmeden mezun olan da oluyor. Zehra onlar için bir öncü olacak." ifadelerini kullandı.

Gülay, özel gereksinimi olan öğrenciler için Güzel Sanatlar Lisesi veya üniversitelerin Güzel Sanatlar Bölümünde akademik anlamda olmasa da sanatsal eğitimler olması gerektiğini belirterek, bu öğrenciler için de kontenjan açılmasını istedi.

"Onun yaşam ve iletişim kaynağı resim"

Böbrek Taşı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar: Böbrek Taşı Neden Gelişir? Böbrek Taşı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar: Böbrek Taşı Neden Gelişir?

Görsel sanatlar öğretmeni Kıymet Bayer de Zehra'nın, kendini resimle ifade eden bir öğrenci olduğunu vurguladı.

Resim yaparken öğrencisinin kendini çok iyi hissettiğine işaret eden Bayer, "Onun yaşam ve iletişim kaynağı resim. Her halükarda her yerde resim yapabilir. Yaptığı eserler de çok güzel. Hepsini de severek ilgiyle yaptı." dedi.

  

Editör: Fadime Özkaran