Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği tarafından önümüzdeki dönemde Ankara ve Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecek olan etkinlikleri görüşmek üzere toplantı yapıldı. Toplantıya Derneğin kurucusu ve aynı zamanda Onursal Başkanı olan Gazeteci Yazar Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, dernek genel başkanı Mehmet Ali Özerkan'ın davetlisi olarak katıldı. Prof. Dr. Nasrattınoğlu, toplantı sonrası akşam saatlerinde Mithatpaşa Caddesi'nde geçirdiği bir kaza sonucu yaralandı. Ayağı takılarak düşen Nasrattınoğlu ambulansla İbn-i Sina Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

Nasrattınoğlu’nun acil serviste çekilen Röntgen Filmi ve MR çekimleri sonucu sol omuz kemiğinde kırıklar oluştuğu belirlendi. Hastaneden yapılan açıklamaya göre,Doktorlar Nasrattınoğlu yaşı (85) gereği ameliyatına izin vermedikleri, Prof. Dr. Nasrattınoğlu gece geç saatlerde omzuna yapılan sargı ve bandajlarla taburcu edildiği belirtildi. Öte yandan Prof.Dr. Nasrattıoğlu’nun 6 - 8 haftalık bir tedaviye tabi tutulacağı ise öğrenilen bilgiler arasında.

GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİ YAĞDI

Gazeteci Yazar Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu geçirdiği bir kaza sonucu hastaneye kaldırıldığını haber alan basın ve iş dünyasından, Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu Genel Başkanı, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi, Prof. Dr. Nastattınoğlu'na geçmiş olsun dilekleri yağdı.

PROF. DR. İRFAN ÜNVER NASRATTINOĞLU KİMDİR?

1937 yılında Afyonkarahisar'da doğdu. Hayata Hava Astsubay olarak atıldı. 20 yıl görev yaptığı Hava Kuvvetleri'nden emekliye ayrıldıktan sonra, gazeteciliğe intisap etti. Sürekli Sarı Basın Kartı hamili gazeteci. Çok sayıda gazete ve dergilerde, çok değişik konuları içeren binlerce araştırma, röportaj, makale, köşe yazısı yayımladı. Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

SAYISIZ ÖDÜLLER ALDI

1955 yılında Ord. Prof. Dr. M. Fuad Köprülü ile dönemin 11 Üniversite Hocası tarafından kurulmuş bulunan Halk Kültürü Araştırmaları Kurumu'nun, 1981 yılından bu yana Genel Başkanlığı'nı yapmaktadır. Çeşitli konuları içeren 100'ün üzerinde kitabın müellifidir. Türkiye Yazarlar Birliği ve Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Üyesi. Bu birliğin Yönetim, Denetim ve Haysiyet Kurulları'nda görev yaptı. Türk Kooperatifçilik Eğitim Vakfı kurucusu ve Mütevelli Heyeti Üyesidir. Yaklaşık 10 yıl süreyle Türk Kooperatifçilik Kurumu Yönetim Kurulu'nda görev yaptı; o arada kurumun yayımladığı dergi ve kitapların teknik sorumluluğunu üstlendi. Kurumun çeşitli çalışma kurullarında uzun yıllar yer aldı. M. E. Resulzade adına Azerbaycan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Asya Üniversitesi ve Moldova-Komrat Devlet Üniversitesinin Fahri Doktoru. Komrat Devlet Üniversitesi'nin Fahri Profesörü.  Azerbaycan İlimler Akademisi, Romanya İlimler Akademisi ve Romanya - Sibiu Halk Sanatları Akademisi'nin Fahri Üyesi. Azerbaycan Yazarlar Birliği, Azerbaycan Gazeteciler Birliği ve Azerbaycan Aşıklar Birliği'nin onur üyesidir. Yurt içinde ve dışında bulunan kuruluşlardan çok sayıda ödül aldı. Halen Türkiye içinde ve dışındaki birçok kurum ve kuruluşun üyesi. (Bunlar arasında PIAC, IOV, ISFNR gibi uluslararası nitelikli bilimsel kuruluşlar da bulunmaktadır.)

Birçok dostluk dernekleri kurdu, yönetti ve başkanlığını yaptı. Türkiye-Pakistan Kültür Derneği, Türkiye-Moldova Dostluk Derneği, Türk-Makedon Dostluk Derneği, Türk-Alman Dostluk Derneği, Türk-Romen Dostluk Derneği, Türkiye-lrak Dostluk Derneği bunlardan bazılarıdır. Uzun süre başkanlığını yaptığı bir başka dernek de bugün onursal başkanlığını yaptığı 1975'de Ankara'da bizzat kurmuş olduğu yeni adıyla "Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği" dir. Evli, 4 çocuk, 5 torun ve 3 de torun çocuğu sahibidir. HABER: BETÜL ÖZDEMİR /NURBANU SOY