İl Gene Meclisi 2022 yılı Ayı toplantılarının 5’inci ve 6’ıncı bileşimi Cumartesi ve Pazar günü İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban başkanlığında gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen toplantıda günden dışı maddeler görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi. Ayrıca toplantıda sıcak asfalt çalışmalarında kullanılmak üzere 100 milyon TL kredi kullanılmak için verilen teklif görüşüldü.

BORÇ YÜKÜNE GİRİLMEMELİDİR

Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı imzalı meclise gönderilen teklifte, sıcak asfalt çalışmalarında kullanılmak üzere 100 milyon liralık kredi kullanılması istendi. Teklifle ilgili söz alan MHP’li Kızılören İl Genel Meclis Üyesi Hasan Ulusoy, kredi oranlarını sordu. Ulusoy, Kullanışlı değil İse meclisin borç yükü altına sokulmasına gerek olmadığını söyledi.İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Toy ise, kredi kullanımı ilgili kararların çıkması ve İçişleri Bakanlığından onaylanmasından sonra banka arayışına gireceklerini aktardı. İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban da, İl Özel İdaresinin borcu olmadığını 100 milyon liralık kredinin kolaylıkla ödeneceğini söyledi.

BÜTÇE DÖNEMİNDE DEĞERLENDİRİLECEK

Toplantı diğer gündem maddelerinin görüşülmesi ile devam etti.  Komisyondan gelen, Emirdağ’ın Dağınık Köyündeki içme suyu hattında bulunan boruların değiştirilmesi konusu, Sandıklı İlçesine bağlı Çambeyli Köyü ile Karadirek Köyü arasındaki Köprü Kavşağındaki 500 Metrelik kısmına bariyer yapılması ve İhsaniye İlçesine Bağlı Bozhüyük Köyüne yeni okul binası yapılması tekliflerinin bütçe döneminde değerlendirilmesi oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda gündem dışı söz alan İhsaniye İl Genel Meclis Üyesi İrfan Seçen de sokak köpekleriyle ilgili bir şeyler yapılaması gerektiğini söyledi. Başkan Çoban, konunun belediye ve valilik tarafından ele alındığını ifade etti. Gündem dışı konuşmaları ardından toplantı sona erdi. Dün gerçekleştirilen 6’ıncı bileşiminde ise gündem maddeleri oy birliği ile kabul edildi.

MECLİSİN EN KÜÇÜK ÜYELERİ

AK Parti Sinanpaşa İl Genel Meclis Üyesi Fadime Sezen kızı Sultan Sezen ile MHP Şuhut İl Genel Meclis Üyesi Ali Altan ise kızı Nilda Ada Altan’la toplantıya katıldı. Toplantıda meclisi takip eden Sultan Sezen ile Nilda Ada Altan toplantı sonunda meclis üyeleri sohbet etti. İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının 6’ıncı bileşimin ardından İl Genel Meclis Üyeleri, İl Özel İdaresi Sosyal Tesislerinde bulunan sahada voleybol oynadı. Güneşli havayı fırsat bilen Meclis Üyeleri voleybol maçında birlik beraberlik mesajı verdiler. Karşılamanın sonunda maçın kazananı ve kaybedeni olmadı. ÖZEL HABER: GÖKHAN KOCAASLAN