Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şubesi ile Türk Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şubesi Şehit Yunus Çiçek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde  öğrencisi tarafından bıçaklanan öğretmen Mustafa Karaman’ın yanında olmak ve okul önünde eylem yaptı. Duruma tepki gösteren öğretmenler, “Eğitimciye şiddete dur” yazılı pankatları ile yaşanan olayı kınadı.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan  Eğitim Bir-Sen Afyon 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, konuşmasına Pençe Kilit Hareket Bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen askerlere Allahtan rahmet, acılı ailesine sabır yaralı askerlere acil şifalar dileyerek başladı.

YANLARINDA OLDUĞUMUZU BİLİNİZ

Eğitim-Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube olarak, ders saatinde, öğrencisi tarafından sınıfta bıçaklı saldırıya uğrayan, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan, ciddi bir ameliyat neticesinde tedavi altına alınan Mustafa Karaman  öğretmene ve tüm eğitim çalışanlarına şiddeti protesto etmek için toplandıklarını ifade eden Arslan, “Öncelikle bu saldırıyı ve kamu çalışanlarına yönelik tüm şiddet eylemlerini kınıyor ve lanetliyoruz. Mustafa Karaman öğretmenimiz başta olmak üzere, idaresinden öğretmenine, personeline kadar bütün arkadaşlarımızın yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” dedi.

eğitim bir sen

TEDBİRLER ALINMASINI BEKLİYORUZ

“Sebebi ne olursa olsun, bir öğrencinin öğretmenine karşı öldürme kastıyla hareket etmesi, şiddetin vardığı noktanın en açık göstergesidir” diyen Arslan sözlerine şöyle devam etti: “Kim hangi amaçla yaparsa yapsın, genelde bütün vatandaşlarımızı, hususen eğitimcileri hedef alan şiddet saldırılarını kınıyoruz. Terör saldırıları sonucu şehit edilen Aybüke ve Necmettin öğretmenin acı, hüzünlü hatıraları hâlâ yüreğimizi dağlarken, kaygı verici boyutlara varan bu saldırılar da üzüntümüzü katmerleştiriyor, ilgililerin daha fazla seyirci kalmadan caydırıcı ve önleyici tedbirler almasını bekliyoruz” diye konuştu.

EĞİTİM ÇALIŞANLARINA KARŞI SİSTEMATİK HALE GETİRİLMİŞTİR

Okulların kaba kuvvetle problem çözülecek yerler olmadığını ifade eden Arslan, “Eğitimciler her fırsatta kolayca itilip kakılacak, sahipsiz çalışanlar değildir. Hukuk sistemimiz, sınıfta işlenilen cürmün karşısında; haklının, mazlumun, saldırıya uğrayanın yanında olmalıdır. Bu okulumuza ve arkadaşımıza yaşatılan olay ve diğer olaylar, sıradan olaylar değildir. Görmezden gelinerek geçiştirilecek olaylar hiç değildir. Bu ve benzeri saldırlar zamana yayılmış, eğitim çalışanlarına karşı sistematik hale getirilmiştir.”

HANGİ İLİN NÜFUSU AZALIYOR? HANGİ İLİN NÜFUSU AZALIYOR?

eğitim bir sen

“AYNI DUYARLILIĞA DAVET EDİYORUZ”

Bu saldırıların geleceği kararttığını, eğitim camiasını tedirgin ettiğini ve birçok mağduriyete neden olduğunu söyleyen Arslan, “Eğitimcilere yönelik her saldırı, aklımızı körleştirmekte, ruhumuzu karartmakta, benliğimizi esir almakta, irfanımızı yok etmektedir. Bu sebeple, cehalete dayanan şiddeti veya şiddete dayanan cehaleti bir an evvel ortadan kaldırmalıyız. Ayrıca bu süreçte konuyla ilgili ilk andan itibaren yakın ilgi gösteren, soruna okulumuz ve ilimiz özelinde çözüm üretme iradelerinden ötürü Sn. Valimize, Vali Yardımcımıza, İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyoruz. Desteklerini her zaman yanımızda hissettik. Gün geçmiyor ki okullarımızdan şiddet haberleri gelmesin. Bizler artık güvenliğimizi birilerinin merhametine bırakmak istemiyoruz. Öğretmenlerle ilgili basının haber yapma biçiminden rahatsızız. Her gün reyting uğruna topluma pompalanan olumsuz haberler, şiddet sarmalına dönüşüyor, görüyor musunuz? Toplumun tüm kesimlerini, bazı meslek gruplarına karşı aşırı duyarlı oldukları kadar, biz öğretmenler, eğitim çalışanları söz konusu olduğunda da aynı duyarlılığa davet ediyoruz” dedi. 

KAYITSIZ ŞARTSIZ KINIYOR, TE’LİN EDİYORUZ

Arslan konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı durmalıyız. Öğretmenlerimizden öğrencilerimize, yöneticilerimizden velilerimize kadar bütün eğitim camiasını, millet temelinde geniş bir aile gibi düşünüyoruz. Bizim nazarımızda her üyesiyle saygıya değer bu ailenin hangi ferdine olursa olsun, yapılan saldırıyı kayıtsız şartsız kınıyor, te’lin ediyoruz” diye konuştu. 

eğitim bir sen

DUYARLI OLMAYA DAVET EDİYORUZ

“Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, bugün geldiğimiz noktanın sebebidir” diyen Arslan, “Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenlerimiz kendilerini savunmasız hissetmekte, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar beklemektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, saldırılar sonucu hayatını kaybeden bütün öğretmenlerimize Allah’tan rahmet, saldırıya uğrayan bütün eğitim çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz. Çünkü saldırıya uğrayan, öldürülen bizim geleceğimizdir.” 

Kaynak: GÖKHAN KOCAASLAN-CEMİLE KAYTAN