Moderatörlüğünü AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın yaptığı panelde Türkiye Büyük Millet Meclisi 19. Dönem Milletvekili ve eski Bolvadin Belediye Başkanı Ethem Kelekçi, Mimar Şerafettin Gürlek, Bolvadin Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Fişne, Bolvadin Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Ciğerci panelist olarak yer aldı. Panele, Bolvadin Cumhuriyet Başsavcısı Nuh Mete Hatipoğlu, Bolvadin Belediye Başkanı Fatih Kayacan, Bolvadin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uğur Fidan, Bolvadin Müftüsü İbrahim Kacaroğlu ile ilçe protokol mensupları, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan panelde moderatör AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Bolvadin’in AKÜ’nün kuruluşunda önemli rolü olan kadim bir ilçe olduğunu belirtti. Karakaş, konuşmasında akademik yaşamına 1993 yılında AKÜ’de başladığını belirterek, “Üniversitemizin kuruluşunun 30. yıl dönümünü kutluyoruz. AKÜ’nün 30 yılına tanıklık etmiş biriyim. 1993 yılında AKÜ’de göreve araştırma görevlisi olarak başladım. Geride kalan 30 yılın hemen hemen tamamına şahitlik ettik. Değişik kademelerde idari görevler aldık. Bu süreç içerisinde hem merkezde hem de ilçelerimizde üniversitenin gelişim sürecini hem gözlemlemiş olduk hem de katkıda bulunduk” dedi.

AKÜ ANAÇ BİR YAPIYA SAHİP

Rektör Karakaş, AKÜ’nün bünyesinden iki üniversite çıkarmış köklü bir yükseköğretim kurumu olduğunu belirterek şu bilgileri paylaştı:“Üniversitemiz 1992 yılında kuruldu ama tarihi 1974 yılına kadar dayanıyor. 1974 yılında Afyonkarahisar merkezde Anadolu Üniversitesine bağlı bir Maliye Muhasebe Yüksekokulu kuruluyor. Arkasından bu okul fakülteye dönüştürülüyor. Daha sonra Afyonkarahisar merkezde ve Bolvadin’de meslek yüksekokulları kuruluyor. 1992 yılında da çıkan yasayla 21 üniversite ile birlikte Afyon Kocatepe Üniversitesi Türkiye’deki üniversiteler arasındaki yerini alıyor. Bu süreç içerisinde üniversitemiz değişik aşamalardan geçiyor. 2006 yılında Uşak ayrılarak ayrı bir üniversite oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinden üniversiteler doğuran bir anaç yapıya da sahip. 2018 yılında Afyonkarahisar merkezde Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi bünyemizden ayrılarak ayrı bir üniversite oldu. Kuruluştan sonra 3 farklı üniversiteyiz. Şu an itibariyle üniversitemizde 12 fakülte, 4 yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 14 Meslek Yüksekokulu ve 30’u aşkın uygulama ve araştırma merkezi bulunuyor. 36 bin öğrencimiz var. Bin 50 civarında akademik personelimiz ve bin civarında da idari personelimiz bulunuyor.”

ÜNİVERSİTELER DİKEY GELİŞİMİ HEDEFLİYOR

AKÜ’nün fiziksel altyapısını önemli ölçüde tamamlamış bir üniversite olduğunu ifade eden Karakaş, “Başka ülkelerin üniversite kampüsünden daha üstün özellikleri olan hem akademik hem fiziksel altyapı itibariyle bir kampüse sahibiz. Türkiye’de devlet üniversitelerimizin hemen hemen tamamı fiziksel ve akademik altyapısını önemli ölçüde tamamlamış üniversitelerdir. Bundan sonra akademi camiasından beklenen daha nitelikli dikey gelişme diye tanımladığımız gelişme trendini takip etmektir. Nitelikli yayınlar, projeler ve patentler üretmek, nitelikli eğitim-öğretim faaliyetleri gerçekleştirmektir. Akademi camiasından bu beklenti var. Biz de artık programımızı bu şekilde yürütüyoruz.”

KADİM KÜLTÜRÜ OLAN ŞEHİR

Karakaş, Bolvadin’in entelektüel ve beşeri sermayesi olan bir şehir olduğunu belirterek, “Bolvadin kadim bir şehir. Kadim bir kültürü olan üniversite atmosferini tolere edebilecek bir yapıya sahip olan bir şehir. Entelektüel ve beşeri sermayesi olan bir şehir” dedi. Bolvadin’de üniversite varlığının 1992 öncesine dayandığını anlatan Karakaş şunları belirtti:“Bolvadin’de üniversitenin varlığı 1992 yılı ile başlamıyor. 1977 yılında Milli Eğitim Bakanlığı YAYKUR’a bağlı meslek yüksekokulu düzeyinde bir okul süreci başlıyor. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı Bolvadin Meslek Yüksekokulu kuruluyor. 1992 yılında da üniversitenin kuruluşu ile birlikte Afyon Kocatepe Üniversitesine bağlanıyor. Akabinde de 2010 yılında Bolvadin Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun kuruluş süreci başlıyor. 2021 yılında Yüksekokulumuz Fakülteye dönüştü. Bugün itibariyle Bolvadin Meslek Yüksekokulu, Bolvadin Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve bir de Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesine bağlı Sağlık Meslek Yüksekokulu bulunuyor.”

BOLVADİN MYO’YU ANLATTILAR

TBMM 19. Dönem Milletvekili ve eski Bolvadin Belediye Başkanı Ethem Kelekçi ise 1970’lerin sonundan başlayarak uzun süre üniversite için emek verdiklerini anlattı. Mimar Şerafettin Gürlek ise Bolvadin Meslek Yüksekokulunun 1978 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak kurulduğunu belirtti. Bolvadin MYO Müdürü Prof. Dr. İbrahim Ciğerci ise meslek yüksekokulunun dünü ve bugünü hakkında fotoğraflar eşliğinde bilgiler paylaştı. Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Fişne ise fakültenin AKÜ’nün en genç fakültesi olduğunu söyledi. Panel, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş’ın panelistlere teşekkür etmesi ile son buldu. >>ODAK HABER MERKEZİ