“Nesiller Arası Dönüşümün Zirvesi Olarak Kadınların Öncülüğünde Kapsayıcı Kalkınma” temalı konferansta “İklime Dayanıklılık Eyleminde Fark Yaratan Kadınlar ve Kız Çocukları” başlıklı oturumda konuşma yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, G20'yi, kadınların güçlendirilmesi ve iklim eylemini önemli ölçüde ilerletme potansiyeline sahip bir platform olarak gördüğünü ifade etti.

Sağanak yaşamı olumsuz etkiledi Sağanak yaşamı olumsuz etkiledi

TÜRKİYE GÜÇLÜ BİR SAVUNUCU

Türkiye’nin her zaman kadının güçlenmesinin güçlü bir savunucusu olduğunu vurgulayan Bakan Göktaş, “Kadınları güçlendirmenin sadece bir insan hakları meselesi olmadığına, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmanın ve iklim değişikliğine mukavemet için bir katalizör olduğuna inanıyoruz.” dedi. 6 Şubat'ta meydana gelen iki yıkıcı depremden sonra, kadınların afet müdahalesinde ve afet risk yönetiminde, politika oluşturma ve uygulamanın her düzeyinde çok kritik bir rol oynadığına dikkat çeken Göktaş, “Dünyanın her yerinden aldığımız uluslararası destekler ve yardımlar için en içten şükranlarımızı sunuyoruz” şeklinde konuştu. Bakan Göktaş konuşmasında Türkiye’nin çevrenin korunmasına büyük önem verdiğini ve 2002 yılından beri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, kayda değer bir ilerleme yaşadığını aktardı.

KALİTE YÜKSELTİLECEK

11. Kalkınma Planı’nın temel amaçlardan birisinin çevrenin ve doğal kaynakların korunması, kalitesinin yükseltilmesi, etkin, bütüncül, adil ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanması, toplumun tüm kesimlerinde çevre bilinci ve duyarlılığının artırılması olduğunun altını çizen Göktaş, bu kapsamda, çevre kirliliğinin önlenmesine, biyoçeşitliliğin ve doğal kaynakların korunmasına ve sürdürülebilir kullanımına öncelik verdiklerini söyledi. Bakan Göktaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan'ın yürütücülüğünü üstlendiği “Sıfır Atık” projesi sayesinde çevre koruma ve vatandaşlarımızı bilinçlendirme konusunda yeni bir döneme girildiğine dikkat çekerek, bu projenin başarısında kadınların büyük rolü olduğunu kaydetti. Konuşmasında Sıfır Atık projesi ile birlikte Türkiye’de çevrenin korunması konusunda artan hassasiyete de değinen Bakan Göktaş, ilgili projenin öncülüğünde kurulan Birleşmiş Milletler Sıfır Atık Danışma Kurulu’nun başkanlığını BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in teklifiyle Emine Erdoğan’ın yürütmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

 

 

#mahinur #özdemir #göktaş #afyonkarahisar #odakgazetesi #güncel #kadınlar #eğitim #girişim

Editör: TE Bilisim