Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde soru önergesinde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, hükümetin harcamalarını eleştirdi. Köksal, “Saray günde 1 milyon lira harcarken kısıtlama gelmiyor. Makam araçları yenilenirken uçaklar helikopterler alınırken kısıtlama gelmiyor, yandaşlara 3-5 yerden maaş bağlanırken kısıtlama gelmiyor, sıra çalışan emeklilere banka emeklilerine dul ve yetimlere gelince kısıtlama akla geliyor. Bir de işsizlik sorunu var. Geçtiğimiz hafta Türkiye Taş Kömürü işe alım kurası yapıldı. 1500 kişi alınacak işe 26 bin 54 kişi başvuruyor bunların içerisinde bir de Mısırlı var. Amacımız ırkçılık yapmak değil ama bu vatan evlatları işsiz gezerken başka bir yerden gelen birinin o kurada işe girmesini kamuoyunun takdirine bırakıyorum” dedi.

3 KOLTUK 3 MAAŞ

Ülkedeki işsizlik sorununa değinen Köksal, “Ülkede bu kadar büyük bir işsizlik varken üniversite mezunu gençlerimiz iş bulamazken, bu mecliste biliyorum ki 600 milletvekilinin telefonu her gün işsiz gençlerimiz yüzünden aranırken eski bakanın çocuklarına üçer koltuk üçer maaş verildi. AK Partili eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un iki çocuğu da 3 koltuklu 3 maaşlı oldu. Bakın Zehra Zümrüt Selçuk eski bakan, Kardemir ve Kançelik’in Yönetim Kurulu Üyesi ve İslam Ülkeleri Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi Genel Direktörlüğünü görevini yürütüyor. 3 koltuktan da maaş alıyor. Oğlu Taha Koç Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm Ofisi başkanı, Türksat uydu ve kablo TV'de Turkcell Genel Müdürü oluyor ona da 3 koltuk ve maaş veriliyor. Acaba keramet nerede? Bu kadar yoğun bir işsizlik yaşanırken eski bakanın kendisi de zaten Global Tower’da yönetim kurulu üyesi ve 65 bin liralıkta Milletvekili emekli maaşı alıyor” diye konuştu.

CHP Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından program düzenlendi! CHP Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından program düzenlendi!

AKP’Lİ DEĞİL CHP’Lİ HAKİM OLDU

CHP Grup önerisi hakkında söz alan AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, CHP’nin sunduğu soru önerisine avukatlık stajı yaptığı sıralarda yaşadığı olay üzerinde cevap verdi. Özkaya, “ Ben 21 Ekim 1991 yılında Ankara Adliyesi’nde avukatlık stajyeriyle ilgili çalışmalara başladım. O günden bugüne birçok tarihi dava ve olayın içinde oldum. 1993 yılındaki sınavda 92 puan alarak Türkiye birincisi olan Maruf Okyan, sınava kabul edilmedi ama 37 puan alan CHP Gençlik Kolları Başkanlığında olup benim de sınıf arkadaşım olan arkadaş, itirazla 70'e tamamlanıp hakim oldu” dedi.

“KİMSE SHOW YAPMASIN”

Bununla ilgili pek çok dava açıldığının altını çizen Özkaya,  “23 bin bir tanesini, 2 bin bir tanesini aldım 5 bin tane aldım MHP'lilere vermeyeceğim de örgüte vereceğim diyen Adalet bakanlarından bugünlere geldik. Bunları bilerek geldik. Bizim Gelibolulu Mustafa Ali vardır. İyi siyasetname yazan, Beylerbeyliği de yapmış defterdarlık da yapmış bir kişi. 1595'te Sultan 3.Murat’a yazdığı yazıda o zamanki gördüğü yanlışlıkları söylüyor ve tarihe geçiyor. Bugün Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı daha önce Sultanahmet'te başsavcı vekiliydi. Defalarca bu kürsüden onlara eleştirdiniz, en ağır sözleri söylediniz. Bir yargı mensubu gördüğü yanlışları en üst kurula iletmiş. Sayın Adalet Bakanı Kurul Başkanı da derhal hem inceleme hem soruşturma başlamış ve müfettişleri göndermiş bize düşen nedir? Yasama ve yürütmenin birbiriyle gelişmeden araştırma önergesi bir konu hakkında bilgi edinmektir. Biz sorgulama mı yapacağız soruşturma mı yapacağız ceza yargılaması mı yapacağız? Hakimlerin ve savcıların soruşturulması özel usule tabidir. 2802 gereğince. Bunu kurum soruşturacak, soruşturulmalı. Hiç bir şey gizli kalmamalı, kim yaparsa yapsın hesap sorulmalı. Biz bunun yanındayız ama hesap soracağız diye kimse de Show yapmasın” dedi. HABER: NURBANU SOY