Büyük Taarruz Zaferi’nin 100. Yılı kutlamaları devam ediyor. Bu çerçevede Hava Meydan Komutanlığında TSK Harp, Silah Araçları Sergisi, Büyük Taarruz ’un 100. Yıl Dönümü Fotoğraf Sergisi, “Zaferin Askeri Mehmetçik” Fotoğraf Sergisi, protokol üyelerinin katılımıyla açıldı. TSK Özel Kuvvetler ekibi, Hava araçları ve savunma sanayinde kullanılan araçlar sergilendi. Binlerce vatandaşın katıldığı sergide statik hava araçları gösterisi de büyük beğeni topladı. Vatandaşlar hava araçlarını görüntülemek için adeta birbirleriyle yarıştı. Öte yandan sergide yer alan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait araçlar da vatandaşların beğenisine sunuldu. 3 gün boyunca açık olacak sergi, Afyonkarahisar'da ilk kez düzenleniyor.

YAPILAN YATIRIMLARI GÖRÜYORUZ

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek burada yaptığı konuşmasında Büyük Taarruz ‘un 100. Yılı dolayısıyla TSK'nın Harp, Silah Araç ve Gereçleri Sergisi’nin ilk kez Afyonkarahisar'da yapılmasına vesile olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek, 20 yılın üzerinde savunma sanayisinde yapılan yatırımları da burada gezilip görülebileceğini söyledi. Törende konuşan Milletvekilleri İbrahim Yurdunuseven ile Mehmet Taytak da duygu ve düşüncelerini paylaşarak, emeği geçenlere teşekkür ettiler

100. YILI COŞKUYLA KUTLUYORUZ

Daha sonra söz alan Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, bugün bir birinden farkı duygular içerisinde ve heyecanlı olduklarını söyledi. Büyük Tarruz'un 100. yıl dönümünü coşku içerisinde kutlandığını kaydeden Vali Yiğitbaşı: “Burada çocuklarımız ve gençlerimiz var.1071'de Malazgirt'te Anadolu'nun kapıları Türklere açılmış ve Türk yurdu olmuştur. 100 yıl önce tekrar, Anadolu'daki işgal güçlerinin yeninden bu topraklardan temizleyerek ilelebet bize ait olduğunu gösteren bir yıl dönümünü nesillerimizle birlikte anıyor ve hatırlıyoruz. Bunun için de Afyonkarahisar olarak gururluyuz” diye konuştu.

BÜYÜK BİR SORUMLULUĞUMUZ VAR

TSK'nın Anadolu'nun bir şehrinde büyük çapta kara, deniz, hava unsurlarıyla milletiyle buluştuğu bir organizasyona ev sahipliği yapmanın da gururunu yaşadıklarını ifade eden Vali Yiğitbaşı şöyle devam etti: “Böylesine büyük bir orduya sahip olduğumuz için güven ve onur duyuyoruz. Bizler, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Büyük Taarruz'la başlatılan ve o büyük zafere ulaşılan kurtuluş mücadelemiz sonrasında bu topraklarda güven ve huzur içerisinde yaşayabiliyorsak, ecdadımıza büyük bir sorumluluğumuz var. Milletimizin gözbebeği ordumuza da borcumuz var. İşte tekrar tekrar gençlerimize hatırlatmak ve pekiştirmek için bu yıl dönümü kutlamalarını çok kıymetli buluyoruz."

GENÇLERİMİZE VE ÇOCUKLARIMIZA GÖSTERMELİYİZ

Konuşmaların ardından Vali Yiğitbaşı ve il protokolü, "TSK Harp, Silah Araç ve Gereçleri Sergisi" ile "Büyük Taarruz'un 100. Yıl Dönümü Sergisi" ve Anadolu Ajansı'nın "Zaferin Askeri Mehmetçik Fotoğraf Sergisi’ni inceleyerek, bilgiler aldı. Anadolu Ajansı'nın fotoğraf sergisini de inceleyen fotoğraflar hakkında ayrıntılı bilgiler alan Vali Yiğitbaşı, "TSK'nın modern yüzünü gösteren bir fotoğraf sergisi. Yine, Kurtuluş Savaşı'na ait ayrı bir fotoğraf sergimiz var. Gerçekten insanlarımız bunları görmeli. Gençlerimize ve çocuklarımıza göstermeliyiz. Onların bu milli bilince ve şuura sahip olmaları için bu vatan topraklarının ne kadar zorluklarla bizlere emanet edildiğini anlamalarını sağlamamız gerekiyor. Etkinlik ve kutlamalar, buna vesile olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da 29 Ağustos'ta Afyonkarahisar'a teşrif etmesiyle kutlamalarımız zirveye ulaşacak" şeklinde konuştu.TSK Harp, Silah Araç ve Gereçleri Sergisi 26 Ağustos tarihine kadar saat 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açık kalacak.  Kara, deniz ve hava kuvvetleri ile Türk Hava Kurumuna ait unsurların yanı sıra Türk Yıldızları da statik ve dinamik hava gösterisi sunacak. >>ODAK HABER MERKEZİ