Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Noterler Birliği'nde düzenlenen Yarının Dünyasında Bugünün Çocuk Hakları Paneli'nde konuştu.

Dünyada 20 Kasım'ın 1989'dan itibaren kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü'nü bu yıl buruk geçirdiklerini dile getiren Tunç, 7 Ekim'den bu yana Gazze'de insanların katledildiğini bundan en çok çocuklar ve bebeklerin etkilendiğini söyledi.

Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 13 bine yaklaştığını kaydeden Tunç, "Bunun 5 bine yakını çocuklardan oluşuyor. Çocuk ve kadınlardan oluşan oran yüzde 70'i geçti" diye konuştu.

Tunç, Gazze'de yaşananların bütün dünyanın gözleri önünde gerçekleştiğine işaret ederek, "Bütün dünyanın, uluslararası kuruluşların sessiz kaldığı bir ortamda Türkiye olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bu haksızlığa, hukuksuzluğa, insanlık suçuna, soykırıma karşı hep yüksek sesle karşı geliyoruz. Dünyada hakkaniyeti, adaleti, hukuku, insan haklarını, çocuk haklarını savunmaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Uluslararası kuruluşların ve büyük devletlerin akan kanı durdurma konusunda isteksiz davrandığını ve başarısız olduğunu söyleyen Tunç, devletler ve hükümet başkanları kabul etmese de insanlık vicdanının Filistin'e destek verdiğini, bunun uluslararası sisteme ve sözleşmelere de yansıması gerektiğini vurguladı.

500 Milyon Liralık Operasyon! 500 Milyon Liralık Operasyon!

Adalet Bakanı Tunç, Filistin meselesinde önceliğin akan kanın durması olduğunun altını çizerek, "Bu bir insanlık suçudur, bu bir soykırımdır. Elbet bir gün bu soykırımı yapanların Uluslararası Ceza Mahkemesinin huzuruna çıkıp o çocukların, o bebeklerin hesabını mutlaka verecekleri gün gelecek. Buna inanıyoruz. Biz de bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Tunç, Filistin'de bir yaştan küçük 500'ün üzerinde bebeğin katledildiğini aktardı.