Babalar Günü, her yıl haziran ayında babaların ve baba figürlerinin katkılarını onurlandırmak için kutlanıyor. 2024 yılında Babalar Günü, 16 Haziran Pazar günü olacak.

Kira geliri 33 bin TL ve üzeri olanlar dikkat! Flaş karar az önce duyuruldu Kira geliri 33 bin TL ve üzeri olanlar dikkat! Flaş karar az önce duyuruldu

Babalar Günü, her yıl babaların ve baba figürlerinin çocuklarının hayatlarına yaptıkları katkıyı takdir etmek için dünya çapında kutlanıyor. Peki, Babalar Günü ne zaman, haziran ayının kaçında? İşte 2024 Babalar Günü tarihi.

Babalar Günü, babaları onurlandıran, babalığı, babalık bağlarını ve babaların toplumdaki etkisini kutlayan özel bir gündür. Birçok ülke bu anlamlı günü Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlamaktadır.

A Wsu Q14Ihkqgjc H T7 U Sbg

Türkiye’de Babalar Günü

Türkiye'de de Babalar Günü, her yıl haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu yıl haziran ayının üçüncü haftası 16 Haziran'a denk geliyor.

Babalara adanan bu günün ilhamı 1900'lerin başlarına kadar uzanıyor. Sonora Smart Dodd adlı bir kadının annesi doğum sırasında öldükten sonra, o ve kardeşleri, William Smart adlı bir İç Savaş gazisi olan babası tarafından büyütüldü.

9F7F63F6B13E49F2A9F64B9D9Ca10F87

İlk Babalar Günü Nasıl Başladı?

Dodd, 1910 tarihli bir gazete makalesinde, babasının kendisi için yaptığı her şeye duyduğu minnettarlığı ifade etmek amacıyla, "annenin payına düşen sevgi ve saygının aynısını babaya da aşılamak" üzere tasarlanmış bir gün başlattı. Onun ısrarı üzerine aynı yıl ilk Babalar Günü 19 Haziran'da kutlandı. Dodd, tarihi babasının doğum günü ayına göre seçtiğinden, Babalar Günü'nün haziran ayında kutlanması tesadüf değil.

Kaynak: GAMZE KOÇAK